Czyszczenie i mycie elewacji

Brudna elewacja znacząco obniża estetykę całego budynku, a w przypadku obiektów firmowych, może wpłynąć również na wizerunek przedsiębiorstwa. Z biegiem czasu na powierzchni pojawiają się nie tylko plamy, ale także roślinność, pleśń oraz sadza. Samodzielne mycie elewacji wymaga nie tylko zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt i środki czystości, ale dodatkowo poświęcenia sporej ilości czasu, zwłaszcza w przypadku mycia tynków mineralnych. Jeśli chcesz mieć pewność, że proces mycia elewacji będzie przebiegać dokładnie i przede wszystkim skutecznie, postaw na profesjonalną firmę. Podejmujemy się każdego zlecenia, niezależnie od rodzaju i stopnia zabrudzenia elewacji.

Telefon: 662 733 973


Spis treści

  • Jak wyczyścić elewację?
  • Mycie i czyszczenie elewacji ze względu na rodzaj tynku
  • Kiedy powinno się umyć elewację?
  • Czyszczenie domu – jak często powinno się zlecać mycie elewacji?
  • Mycie i czyszczenie elewacji. Dlaczego warto powierzyć to naszej firmie?
  • Mycie elewacji - Cennik

    Jak wyczyścić elewację?

    Usuwanie zabrudzeń z tynku to przede wszystkim odpowiednio dobrana technika i właściwe preparaty do mycia elewacji. W Eco-Para do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, dopasowując technologię mycia i konkretne środki do materiałów, z jakich została wykonana elewacja. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać zadowalający efekt bez ryzyka uszkodzenia nawierzchni.

    Niezależnie od tego, czy realizujemy mycie elewacji ceglanej, mycie elewacji klinkierowej, czyszczenie elewacji kamiennych, szklanych, czy mamy do czynienia z jakimkolwiek innym rodzajem tynku i typu zabrudzenia, gwarantujemy, że przy pomocy odpowiednich narzędzi przywrócimy im pierwotny wygląd.

    Jak wygląda czyszczenie elewacji w Eco-Para? Wykorzystujemy profesjonalne metody czyszczenia elewacji preparatami dedykowanymi, myjemy elewację wodą oraz wykorzystujemy m.in. technologię mycia myjką ciśnieniową gorącą wodą, parową, mycia niskociśnieniowego elewacji oraz suchy lód.

    Profesjonalne mycie elewacji myjką ciśnieniową a środki chemiczne

    Dodatkowo, przeprowadzając samo mycie elewacji i chemiczne czyszczenie elewacji za pomocą myjki ciśnieniowej, używamy profesjonalnych środków, które w żaden sposób nie uszkadzają powierzchni. Odgrzybianie elewacji mycie i czyszczenie chemiczne świadczymy zarówno osobom prywatnym, klientom biznesowym, jak i instytucjom. Wykonujemy mycie tynków w obiektach przemysłowych, domach, a także w budynkach publicznych. Realizujemy zarówno standardowe mycie elewacji, jak i pracujemy na wysokościach, dzięki czemu mycie tynku i odgrzybianie elewacji jest przeprowadzane bardzo dokładnie i z dbałością o każdy detal. Gwarantujemy świetny efekt, bez zacieków i nieestetycznych kropek.

    Myjemy elewację metodą alpinistyczną

    Dzięki metodzie alpinistycznej mycia ścian jesteśmy w stanie wyczyścić różne typy elewacji i przeprowadzić mycie elewacji, nawet w tych najbardziej niedostępnych miejscach. Metoda mycia elewacji oparta na technice dostępu linowego pozwala dotrzeć nam tam, gdzie nie sprawdzą się żadne podnośniki czy zwyżki. W ten sposób nie tylko wykonać czyszczenie tynków każdego rodzaju, ale także szklanych elewacji i dachów.

Mycie i czyszczenie elewacji ze względu na rodzaj tynku

Najczęściej spotykane zabrudzenia to piasek i kurz, które są łatwe do usunięcia. Należy umyć elewację w szybkim czasie, aby powstrzymać rozwój grzybów, pleśni oraz innych mikroorganizmów. W przypadku odwlekania czyszczenia w czasie zwykłe mycie elewacji szczotką nie wystarczy i niezbędne okazuje się profesjonalne czyszczenie cegły lub tynku przy użyciu specjalistycznego sprzętu oraz środków. Czasem trzeba też umyć elewację metodą alpinistyczną. W zależności od rodzaju elewacji i stopnia jej zabrudzenia, czyszczenie będzie miało różny przebieg i wpływ na to, ile kosztuje mycie elewacji.

Mycie elewacji akrylowej

Czyszczenie elewacji pokrytej tynkiem akrylowym powinno uwzględniać nie tylko wodę, ale także zastosowanie środków grzybobójczych, ponieważ materiał ten nie jest odporny na porost mchów, grzybów czy glonów. W Eco-Para przeprowadzimy czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową, co pozwoli osiągnąć najlepsze efekty w czyszczeniu akrylowych tynków. Mycie tynku akrylowego środkami chemicznymi zaczynamy od sprawdzenia w mało widocznym miejscu, jak tynk zareaguje na kontakt z wybranym preparatem.

Mycie elewacji drewnianej

Drewniane elewacje są wyjątkowe nie tylko pod względem wizualnym, ale również pod względem ich pielęgnacji. Niewłaściwe czyszczona powierzchnia elewacji budynków drewnianych nie tylko wpływa negatywnie na ich estetykę, ale także na bezpieczeństwo konstrukcji. Mało kto wie coś na temat mycia elewacji drewnianej i czym umyć elewację tego typu, dlatego wówczas mycie elewacji warto powierzyć specjalistom.

Czyszczenie elewacji należy wykonać wzdłuż słojów - dopiero po tym procesie oceniamy, czy jest to wystarczające, czy jednak należy zastosować mycie elewacji specjalnym środkiem, który rozpuści brud, ale nie naruszy struktury drewna i nie spowoduje uszkodzeń w wyczyszczonych fragmentach elewacji.

Mycie elewacji z sidingu

Z tego typu elewacji najczęściej usuwamy kurz, nalot, ale także mech czy glony. Ze względu na fakt, że pod spodem i we fragmentach elewacji znajduje się wełna mineralna, która źle reaguje na wilgoć, czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową nie wchodzi w grę i trzeba ten proces mycia elewacji ostrożnie zaplanować. W Eco-Para najczęściej czyszczenie elewacji zaczynamy od użycia miękkiej szczotki teleskopowej i wody demineralizowanej o niezbyt wysokiej temperaturze – zbyt wysoka może doprowadzić bowiem do odkształcenia się paneli.

Mycie elewacji z piaskowca i elewacji ceglanej

Niezaimpregnowany uprzednio piaskowiec chłonie zabrudzenia, które docierają głęboko w jego struktury. Mycie elewacji myjką ciśnieniową w tym przypadku może nie tylko nie przynieść oczekiwanych efektów, ale także uszkodzić elewację, dlatego w tym przypadku zalecamy niskociśnieniowe czyszczenie elewacji. W Eco-Para przeprowadzamy chemiczne mycie elewacji i dobieramy odpowiedni środek do mycia fasad z piaskowca, który wchłonie się w jego strukturę i skutecznie usunie wszelkie zabrudzenia. Gdy mycie elewacji z piaskowca zakończy się sukcesem, zalecamy zaimpregnowanie powierzchni.

Mycie elewacji z tynku mineralnego

Tynki mineralne charakteryzują się największą nasiąkliwością, dlatego też będą wymagały częstszych zabiegów pielęgnacyjnych niż pozostałe materiały. Jeżeli mamy informację, że wcześniej zostało wykonane impregnacyjne malowanie elewacji, mycie elewacji wykonujemy z użyciem szczotek, jeśli jednak tynk mineralny nie był wcześniej impregnowany, to ta metoda mycia elewacji otynkowanej tynkiem mineralnym może doprowadzić do jej uszkodzenia. Wtedy najlepiej będzie umyć elewację myjką ciśnieniową.

Mycie a stopień zabrudzenia elewacji domu

Z pewnością zastanawiasz się, jakie techniki mycia wykonujemy. Jest ich kilka, w zależności od rodzaju budynku, a także typu elewacji i rodzaju zabrudzenia elewacji. Te dwa czynniki warunkują, czy zdecydujemy się na mycie chemiczne, mechaniczne lub wysokociśnieniowe i jaki będzie finalny czas czyszczenia elewacji. Ponadto niebagatelne znaczenie ma to, jakie rodzaje zabrudzeń mamy do usunięcia.

Mycie elewacji z glonów

Najbardziej narażone na glony są tynki o dużej nasiąkliwości jak na przykład tynki akrylowe. W tym przypadku duże znaczenie ma czas – im szybciej zauważysz glony na swojej elewacji i zdecydujesz się na mycie elewacji z glonów, tym prace będą przebiegać sprawniej, a efekty będą lepsze. W zależności od stopnia zabrudzenia, większe skupiska glonów usuwamy mechanicznie. Niezbędna w tym przypadku okazuje się chemia do mycia elewacji i odpowiednia myjka, dzięki której usuwamy glony, dbając jednocześnie o to, aby fragmenty tynku ze ściany nie oderwały się wraz z nimi.

Mycie elewacji z błota

Błoto na pozór nie wydaje się trudne do usunięcia. Niestety samodzielne mycie elewacji z błota nierzadko kończy się wtarciem go w struktury tynku. Aby tego uniknąć, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Mycie elewacji myjką ciśnieniową może skutecznie usunąć błoto, jednak należy wiedzieć, pod jakim ciśnieniem należy przeprowadzić ten zabieg – zbyt wysokie ciśnienie wody może doprowadzić do odłupania się tynku od ściany. W Eco-Para dysponujemy również aktywną pianą do mycia elewacji, która skutecznie i bezpiecznie radzi sobie z usuwaniem błota i kurzu. W przypadku, gdy zabrudzenia są dość poważne, można również zdecydować się na środki do mycia elewacji domu.

Mycie elewacji z mchu

Wilgoć, piasek i kurz to idealne warunki do rozwoju mchu. Zatem czyszczenie elewacji pokrytej mchem powinno się rozpocząć od usunięcia wszelkich zabrudzeń i czynników, które są korzystne dla jego rozwoju. Myjka ciśnieniowa do mycia elewacji czy mycie elewacji parą nie pozwolą osiągnąć pożądanych efektów. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka ściana będzie wyglądać na czystą, to z czasem problem powróci i niezbędne będzie ponowne czyszczenie elewacji. Ważny jest zatem odpowiedni środek do mycia elewacji z mchu o działaniu biobójczym. Dopiero po tym zabiegu może przydać się myjka ciśnieniowa. Czyszczenie elewacji z użyciem takiego urządzenia i odpowiednich środków biobójczych powinno przynieść trwałe efekty.

Mycie elewacji z sadzy

Czyszczenie tynku z sadzy rzadko kiedy ogranicza się do użycia wyłącznie wody. Być może sprawdzi się to w przypadku drobnych zabrudzeń, ale rzadko kiedy mamy z takimi do czynienia. Za zabrudzenia sadzą odpowiedzialne są opalane drewnem lub węglem piece grzewcze. Zatem, czym czyścić elewację z sadzy? W Eco-Para uważamy, że najlepiej jest w tym przypadku użyć suchego lodu. Dysponujemy specjalnymi urządzeniami do produkowania suchego lodu. Tak powstały suchy lód ma temperaturę poniżej -70 stopni Celsjusza, dzięki czemu niszczy brud, nawet w miejscach trudnodostępnych.

Kiedy powinno się umyć elewację?

Prace konserwacyjne związane z myciem elewacji powinny być wykonywane w miarę regularnie, zabrudzenia należy usuwać co 3-4 lata. Częstotliwość mycia elewacji zależy od tego, z jakiego rodzaju materiału elewacja jest wykonana - poszczególne materiały różnie reagują na warunki atmosferyczne. Na częstotliwość przeprowadzania czyszczenia elewacji budynku wpływ ma także jego położenie i stopień zabrudzenia ścian. Przykładowo, jeśli budynek znajduje się blisko lasu, wiadomo, że elewacja domu ulega szybszej degradacji i jest bardziej narażona na porastanie mchem. Z kolei w przypadku, kiedy obiekt znajduje się w centrum miasta, z pewnością elewacja będzie bardziej zabrudzona kurzem i pyłami różnego pochodzenia. Podjęcie decyzji związanej z częstotliwością czyszczenia elewacji wymaga więc obserwacji budynku, a szczególnie jego fasad i zewnętrznych ścian.

Jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio Twoja elewacja była czyszczona lub nigdy nie wykonywałeś tego typu usługi, koniecznie zgłoś się do nas. Zapewniamy fachową wiedzę dotyczącą czyszczenia elewacji i konsultacje na terenie 16 województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego.

Odpowiemy na każde pytanie i ułatwimy podjęcie decyzji o współpracy.

Czyszczenie domu – jak często powinno się zlecać mycie elewacji?

Prace konserwacyjne związane z myciem elewacji powinny być wykonywane w miarę regularnie, najlepiej co 3-4 lata. Wiele zależy także od tego, z jakiego rodzaju materiału elewacja jest wykonana. Poszczególne materiały różnie reagują na warunki atmosferyczne, a tym samym także na gromadzony brud. Na częstotliwość przeprowadzania czyszczenia elewacji budynku wpływ ma także jego położenie. Przykładowo, jeśli budynek znajduje się blisko lasu, wiadomo, że elewacja jest bardziej narażona na porastanie mchem. Z kolei w przypadku, kiedy obiekt znajduje się w centrum miasta, z pewnością elewacja będzie bardziej zabrudzona kurzem i pyłami różnego pochodzenia. Podjęcie decyzji związanej z częstotliwością czyszczenia elewacji wymaga więc obserwacji budynku, a szczególnie jego fasad i zewnętrznych ścian.

Mycie elewacji budynku zależy więc od wielu czynników, a mianowicie:

  • położenia budynku, zwłaszcza jego otoczenia,

  • typu elewacji (tynk gładki, drobnoziarnisty, cegła, kamień itp.),

  • warunków atmosferycznych,

  • stosowanych wcześniej preparatów czyszczących, impregnatów.

Jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio Twoja elewacja była czyszczona lub nigdy nie wykonywałeś tego typu usługi, koniecznie zgłoś się do nas. Zapewniamy fachowe doradztwo i konsultacje na terenie 16 województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego. Odpowiemy na każde pytanie i ułatwimy podjęcie decyzji o współpracy.

Mycie i czyszczenie elewacji - dlaczego warto powierzyć to naszej firmie?

Mycie elewacji to spore przedsięwzięcie, które wymaga skorzystania z kompleksowej pomocy specjalistów, o ile zależy Ci na tym, by usługa czyszczenia elewacji była wykonana dokładnie i z pełnym zaangażowaniem.

Jeśli wahasz się, co do wyboru firmy, powinno przekonać Cię to, że w Eco-Para:

  • mamy konkurencyjne ceny,
  • zapewniamy fachową pomoc,
  • posiadamy atestowany sprzęt,
  • gwarantujemy profesjonalną obsługę,
  • mamy ogromną wiedzę, popartą wieloletnią praktyką w branży,
  • do mycia używamy specjalistycznych preparatów chemicznych,
  • zatrudniamy wykwalifikowanych, przeszkolonych i doświadczonych pracowników.
  • Zapewniamy solidną, niezawodną oraz profesjonalną realizację zleceń oraz fachowe doradztwo. W branży działamy nieprzerwanie od kilku lat, a wyznacznikiem naszych wysokiej jakości usług jest szerokie grono zadowolonych klientów.

    W razie pytań związanych z czyszczeniem elewacji zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie. Zachęcamy do współpracy!

    Mycie elewacji - Cennik

    Poniżej przedstawiamy orientacyjny cennik usługi czyszczenia elewacji. Wpływ na ostateczną cenę wielkość zlecenia, wysokość budynku oraz stan elewacji.
    Rodzaj zabrudzeń elewacjiCena za m² netto
    Zabrudzenia atmosferyczne6 - 8 zł
    Zabrudzenia grzybiczne7 - 10 zł
    Inne zabrudzeniaWycena indywidualna